Најчешће постављена питања
Најчешће постављана питања за упис на Медицински факултет ВМА Универзитета одбране у Београду
1. Како и где добити потребне информације у вези са конкурсом?
Конкурс за упис на Медицински факултет ВМА биће отворен 15. фебруарa. На конкурс се могу пријавити кандидати мушког и женског пола који испуњавају конкурсом прописане услове, а који се могу наћи на сајтовима Министарства одбране, Универзитета одбране и Медицинског факултета ВМА. Неопходно је да се заинтересовани добро информишу о условима конкурса, да прикупе и на време предају потребну конкурсну документацију.
2. Какав је успех током школовања неопходан да се упишу војне школе?
Одличан успех није предуслов за упис На Медицински факултет ВМА, али свакако да претходно остварени резултати носе одређени број поена. За упис је неопходназавршена гимназија или школе здравствене или ветеринаске стуке у трајању од четири године. Кандидати треба да имају најмање добар успех током свих разреда средње школе (за ученике завршних разреда најмање добар успех на полугодишту четвртог разреда) и минималну врло добру просечну оцену из владања током школовања.
3. Какво образовање добијају кадети Медицинског факултета ВМА?
Образовање у војним школама прилагођено је захтевима система одбране Републике Србије. Комбинација теоријске и практичне наставе даје предност у односу на друге високошколске установе. Школовање кадра за потребе Војске изискује баланс између теорије и праксе.Чињеница је да је војнички позив атрактиван младима, јер подразумева психофизичку снагу, специфична знања и велику посвећеност. Поред академског дела студија и полагања испита кадети имају и војничку обуку. Теоријска знања стечена у савременим кабинетима и лабораторијама примењују се на практичној обуци, што и јесте систем дуалног образовања, односно оптималног наставног споја теорије и праксе. Сви студијски програми Медицинског факултета ВМА су акредитовани и садрже опште, стручне и војне предмете.
4. Да ли кадети завршеткогМедицинског факултета ВМА имају сигуран посао и извесну будућност?
По успешно завршеном школовању кадети се производе у чин потпоручника и примају у професионалну војну службу на неодређено време у јединицама и установама Министарства одбране и Војске Србије. Ово је један од чинилаца који је пресудно утицао на избор за упис наших кандидата.
5. Да ли је студијски програмМедицинског факултета ВМА акредитовани?
Сви студијски програми на Медицинском факултету су акредитовани, те након завршетка студија, осим првих официрских чинова, сви кадети добијају академска звања у складу са Законом о високом образовању. Официр који је завршио интегрисане академске студије медиције добија звање доктора медицине. Због личних афинитета и ради потребе за специјализованим знањима на радном месту, официри Војске Србије могу се определити за наставак академског школовања и усавршавања што им омогућује акредитовани студијски програм претходно завршених студија на Медицинском факултету ВМА.
6. После завршетка Медицинског факултета и сигурног запослења, да ли су обезбеђени услови за наставак школовања, усавршавања и напредовање у служби?
Након дипломирања на Медицинском факултету ВМА официри се упућују на обавезан лекарски приправничку стаж у трајању од шест месеци на Војномедицинску академију.
Формирањем Универзитета одбране створена је могућност за акредитовање студија другог и трећег степена, тако да се на Медицинском факултету ВМА реализују и специјалистичке, уже специјалистичке и докторске академске студије. На даља школовања и усавршавања официри се упућују према потребама система одбране. Официр може у складу са личним афинитетима изабрати област у којој ће се усавршавати.
7. Какви су услови за бављење спортом?
Војна академија поседује Спортски центар опремљен савременом теретаном, кардио-центром, базеном, атлетском стазом, тениским, кошаркашким и фудбалским теренима као и фискултурним салама. У кругу Војне академије налази се и Атлетска дворана, први специјализовани објекат за прирему и тренинг атлетичара у Србији, чији су капацитети доступни и припадницима Министарства одбране и Војске Србије. Савремена пиштољска стрељана која осим за обуку, служи и за рад стрељачке секције, која представља само једну од многобројних секција (џудо, карате, стрељаштво, пливање, атлетика, кошарка, одбојка, футсал, рукомет, рагби, оријентиринг, веслање, једрење, мачевање) које кадетима стоје на располагању. Да је реч о квалитетним ваннаставним активностима сведоче бројне медаље и признања са војних и цивилних такмичења које наши припадници освајају у земљи и иностранству (атлетика, џудо, стрељаштво, војни пентатлон, пливање, фудбал, футсал...).
8. Какви су услови за неговањем и унапређивањем осталих афинитета и талената кадета?
Ваннаставне активности нису обавезне, али умногоме доприносе остваривању квалитетнијег друштвеног живота кадета током школовања и изградње личности будућег официра. У складу са редовним обавезама, ваннаставне активности реализују се кроз ангажовање у разним спортским дисциплинама и другим секцијама (музичка, реторичка, фолклорна, хорска, плесна и друге секције), као и изучавање страних језика кроз курсеве језика (грчки, немачки, француски, руски...).
Током школовaња кадети имају обуку у скијању на Копаонику и обуку у управљању моторним возилима, након чега стичу Б или Ц категорију за управљање моторним возилом.
У оквиру активности међународне војне сарадње сваке године кадети посећују војне академије у иностранству, учествују у радионицама, конференцијама, симпозијумима и исто тако домаћини су припадницима војних академија страних оружаних снага.
9. Како се спроводи селекција кандидата за упис на Медицински факултет ВМА?
Након подношења потребних докумената кандидати приступају селекцији која се састоји из три дела.
- Први део селекције обухвата проверу физичке способности.
- Други део селекције траје два дана и обухвата психолошку процену и медицинско-здравствене специјалистичке прегледе.
- Трећи део обухвата проверу знања из биологије и хемије (полагање пријемног испита).
10. Колико бодова треба да остваре кандидати за упис на Медицински факултет?
Укупан максималан број бодова које кандидат може да освоји је 100 бодова (успех из средње школе, максималан број бодова је 40 и провера знања из хемије и биологије, максималан број бодова је 60).
Рандгирају се кандидати који постигну најмање 50%+1 бод на сваком од тестова које полажу на пријемном испиту (16 бодова из хемије и 16 бодова из биологије).
12. Која су права и обавезе будућих кадета и официра?
По успешно завршеном школовању у Војној академији кадети су обавезни да ступе на дужност одређену за професионалног официра Војске Србије и да у професионалној војној служби остану онолико времена колико је прописано Законом о Војсци (дупли број година проведен на школовању) и да прихвате распоред службовања у гарнизону по потреби службе, а сходно Закону о Војсци.
13. Колико кошта школовање на Војној академији?
Трошкове школовања обезбеђује Министарство одбране. Током школовања обезбеђен је бесплатан смештај и исхрана у интернату Војне академије, а кадетима је на располагању квалитетна здравствена заштита, потребни уџбеници и школски прибор, војна одећа и обућа, спортска опрема, новчана примања од 15.000 до 25.000 динара (у зависности од успеха и године школовања), трошкови превоза за време семестралних распуста и друго. У случају да кадет изгуби право школовања дужан је да надокнади трошкове школовања Војној академији чији износ зависи од времена проведеног на школовању и студијског програма на коме се школује кадет.
14. Шта се дешава када кадет не испуни испитне обавезе?
Кадет који не оствари испитне обавезе губи статус кадета иобнавља годину на Медицинском факултету ВМА, уз обавезу полагања заосталих испита до почетка наредне школске године. Након полагања заосталих испита, уписује наредну годину школовања у млађој класи. Уписивање школске године у млађој класи може се одобрити само једном у току студија.
15. Да ли су у потпуности равноправни услови живота и рада кадета и кадеткиња?
Дискриминација по полу је забрањена, кадеткиње су потпуно равноправне са кадетима, тако да за њих нема посебних повластица.