Najčešće postavljena pitanja



Najčešće postavljana pitanja za upis na Medicinski fakultet VMA Univerziteta odbrane u Beogradu

1. Kako i gde dobiti potrebne informacije u vezi sa konkursom?
Konkurs za upis na Medicinski fakultet VMA biće otvoren 15. februara. Na konkurs se mogu prijaviti kandidati muškog i ženskog pola koji ispunjavaju konkursom propisane uslove, a koji se mogu naći na sajtovima Ministarstva odbrane, Univerziteta odbrane i Medicinskog fakulteta VMA. Neophodno je da se zainteresovani dobro informišu o uslovima konkursa, da prikupe i na vreme predaju potrebnu konkursnu dokumentaciju.
 
 2. Kakav je uspeh tokom školovanja neophodan da se upišu vojne škole?
Odličan uspeh nije preduslov za upis Na Medicinski fakultet VMA, ali svakako da prethodno ostvareni rezultati nose određeni broj poena. Za upis je neophodnazavršena gimnazija ili škole zdravstvene ili veterinaske stuke u trajanju od četiri godine. Kandidati treba da imaju najmanje dobar uspeh tokom svih razreda srednje škole (za učenike završnih razreda najmanje dobar uspeh na polugodištu četvrtog razreda) i minimalnu vrlo dobru prosečnu ocenu iz vladanja tokom školovanja.
 
3. Kakvo obrazovanje dobijaju kadeti Medicinskog fakulteta VMA?
Obrazovanje u vojnim školama prilagođeno je zahtevima sistema odbrane Republike Srbije. Kombinacija teorijske i praktične nastave daje prednost u odnosu na druge visokoškolske ustanove. Školovanje kadra za potrebe Vojske iziskuje balans između teorije i prakse.Činjenica je da je vojnički poziv atraktivan mladima, jer podrazumeva psihofizičku snagu, specifična znanja i veliku posvećenost. Pored akademskog dela studija i polaganja ispita kadeti imaju i vojničku obuku. Teorijska znanja stečena u savremenim kabinetima i laboratorijama primenjuju se na praktičnoj obuci, što i jeste sistem dualnog obrazovanja, odnosno optimalnog nastavnog spoja teorije i prakse. Svi studijski programi Medicinskog fakulteta VMA su akreditovani i sadrže opšte, stručne i vojne predmete.

4. Da li kadeti završetkogMedicinskog fakulteta VMA imaju siguran posao i izvesnu budućnost?
Po uspešno završenom školovanju kadeti se proizvode u čin potporučnika i primaju u profesionalnu vojnu službu na neodređeno vreme u jedinicama i ustanovama Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Ovo je jedan od činilaca koji je presudno uticao na izbor za upis naših kandidata.

5. Da li je studijski programMedicinskog fakulteta VMA akreditovani?
Svi studijski programi na Medicinskom fakultetu su akreditovani, te nakon završetka studija, osim prvih oficirskih činova, svi kadeti dobijaju akademska zvanja u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju. Oficir koji je završio integrisane akademske studije medicije dobija zvanje doktora medicine. Zbog ličnih afiniteta i radi potrebe za specijalizovanim znanjima na radnom mestu, oficiri Vojske Srbije mogu se opredeliti za nastavak akademskog školovanja i usavršavanja što im omogućuje akreditovani studijski program prethodno završenih studija na Medicinskom fakultetu VMA.

6. Posle završetka Medicinskog fakulteta i sigurnog zaposlenja, da li su obezbeđeni uslovi za nastavak školovanja, usavršavanja i napredovanje u službi?
Nakon diplomiranja na Medicinskom fakultetu VMA oficiri se upućuju na obavezan lekarski pripravničku staž u trajanju od šest meseci na Vojnomedicinsku akademiju.
Formiranjem Univerziteta odbrane stvorena je mogućnost za akreditovanje studija drugog i trećeg stepena, tako da se na Medicinskom fakultetu VMA realizuju i specijalističke, uže specijalističke i doktorske akademske studije.  Na dalja školovanja i usavršavanja oficiri se upućuju prema potrebama sistema odbrane.  Oficir može u skladu sa ličnim afinitetima izabrati oblast u kojoj će se usavršavati.

7. Kakvi su uslovi za bavljenje sportom?
Vojna akademija poseduje Sportski centar opremljen savremenom teretanom, kardio-centrom, bazenom, atletskom stazom, teniskim, košarkaškim i fudbalskim terenima kao i fiskulturnim salama. U krugu Vojne akademije nalazi se i Atletska dvorana, prvi specijalizovani objekat za priremu i trening atletičara u Srbiji, čiji su kapaciteti dostupni i pripadnicima Ministarstva odbrane i Vojske Srbije. Savremena pištoljska streljana koja osim za obuku, služi i za rad streljačke sekcije, koja predstavlja samo jednu od mnogobrojnih sekcija (džudo, karate, streljaštvo, plivanje, atletika, košarka, odbojka, futsal, rukomet, ragbi, orijentiring, veslanje, jedrenje, mačevanje) koje kadetima stoje na raspolaganju. Da je reč o kvalitetnim vannastavnim aktivnostima svedoče brojne medalje i priznanja sa vojnih i civilnih takmičenja koje naši pripadnici osvajaju u zemlji i inostranstvu (atletika, džudo, streljaštvo, vojni pentatlon, plivanje, fudbal, futsal...).


8. Kakvi su uslovi za negovanjem i unapređivanjem ostalih afiniteta i talenata kadeta?
Vannastavne aktivnosti nisu obavezne, ali umnogome doprinose ostvarivanju kvalitetnijeg društvenog života kadeta tokom školovanja i izgradnje ličnosti budućeg oficira. U skladu sa redovnim obavezama, vannastavne aktivnosti realizuju se kroz angažovanje u raznim sportskim disciplinama i drugim sekcijama (muzička, retorička, folklorna, horska, plesna i druge sekcije), kao i izučavanje stranih jezika kroz kurseve jezika (grčki, nemački, francuski, ruski...).

Tokom školovanja kadeti imaju obuku u skijanju na Kopaoniku i obuku u upravljanju motornim vozilima, nakon čega stiču B ili C kategoriju za upravljanje motornim vozilom.

U okviru aktivnosti međunarodne vojne saradnje svake godine kadeti posećuju vojne akademije u inostranstvu, učestvuju u radionicama, konferencijama, simpozijumima i isto tako domaćini su pripadnicima vojnih akademija stranih oružanih snaga.

 9. Kako se sprovodi selekcija kandidata za upis na Medicinski fakultet VMA?
Nakon podnošenja potrebnih dokumenata kandidati pristupaju selekciji koja se sastoji iz tri dela.
  1. Prvi deo selekcije obuhvata proveru fizičke sposobnosti.
  2. Drugi deo selekcije traje dva dana i obuhvata psihološku procenu i medicinsko-zdravstvene specijalističke preglede.
  3. Treći deo obuhvata proveru znanja iz biologije i hemije (polaganje prijemnog ispita).

10. Koliko bodova treba da ostvare kandidati za upis na Medicinski fakultet?
 Ukupan maksimalan broj bodova koje kandidat može da osvoji je 100 bodova (uspeh iz srednje škole, maksimalan broj bodova je 40 i provera znanja iz hemije i biologije, maksimalan broj bodova je 60).
Randgiraju se kandidati koji postignu najmanje 50%+1 bod na svakom od testova koje polažu na prijemnom ispitu (16 bodova iz hemije i 16 bodova iz biologije).

12. Koja su prava i obaveze budućih kadeta i oficira?
Po uspešno završenom školovanju u Vojnoj akademiji kadeti su obavezni da stupe na dužnost određenu za profesionalnog oficira Vojske Srbije i da u profesionalnoj vojnoj službi ostanu onoliko vremena koliko je propisano Zakonom o Vojsci (dupli broj godina proveden na školovanju) i da prihvate raspored službovanja u garnizonu po potrebi službe, a shodno Zakonu o Vojsci.

13. Koliko košta školovanje na Vojnoj akademiji?
Troškove školovanja obezbeđuje Ministarstvo odbrane. Tokom školovanja obezbeđen je besplatan smeštaj i ishrana u internatu Vojne akademije, a kadetima je na raspolaganju kvalitetna zdravstvena zaštita, potrebni udžbenici i školski pribor, vojna odeća i obuća, sportska oprema, novčana primanja od 15.000 do 25.000 dinara (u zavisnosti od uspeha i godine školovanja), troškovi prevoza za vreme semestralnih raspusta i drugo. U slučaju da kadet izgubi pravo školovanja dužan je da nadoknadi troškove školovanja Vojnoj akademiji čiji iznos zavisi od vremena provedenog na školovanju i studijskog programa na kome se školuje kadet.

14. Šta se dešava kada kadet ne ispuni ispitne obaveze?
Kadet koji ne ostvari ispitne obaveze gubi status kadeta iobnavlja godinu na Medicinskom fakultetu VMA, uz obavezu polaganja zaostalih ispita do početka naredne školske godine. Nakon polaganja zaostalih ispita, upisuje narednu godinu školovanja u mlađoj klasi. Upisivanje školske godine u mlađoj klasi može se odobriti samo jednom u toku studija.

15. Da li su u potpunosti ravnopravni uslovi života i rada kadeta i kadetkinja?
Diskriminacija po polu je zabranjena, kadetkinje su potpuno ravnopravne sa kadetima, tako da za njih nema posebnih povlastica.