Историјат
Оснивање и рани развој
Прва Војно-санитетска школа формирана је 1922. године, где су се одржавали курсеви намењени лекарима и фармацеутима на служби војног рока. Од средине 1930-их година, све до почетка Другог светског рата, у Главној војној болници организована је настава из хируршке пропедевтике и ратне хирургије за студенте Медицинског факултета у Београду. Поред тога, одржавани су бројни курсеви из области заштите од бојних отрова, антималарични курсеви и други специјализовани курсеви за допуну војно-стручног знања активних санитетских официра. У октобру 1938. формирана је ђачка чета Главне војне болнице, а на јесен 1945. године основана је прва Санитетна официрска школа при Главној војној болници.
Признавање високошколског ранга
Посебним законом ВМА је призната као високошколска установа, а одговарајући облици наставе изједначени су са наставом и постдипломским школовањем на цивилном Медицинском факултету у Београду. Скупштина ФНРЈ усвојила је 8. априла 1960. године Закон о ВМА, којим је академија добила статус Медицинског факултета. Наставно-научни потенцијал на ВМА чине професори, доценти и научни радници, а њихов рад координира Наставно-научно веће ВМА.
Даљи развој и интеграција
Законом о војним школама и научноистраживачким установама ЈНА из 1973. године одређено је да ВМА постане највиша здравствена, научна и наставна установа Санитетске службе ЈНА. Војномедицинска академија је до доношења новог Закона о високом образовању Републике Србије 2005. године, обављала постдипломску наставу за стицање звања магистра и доктора наука, као и здравствене специјализације и суб-специјализације из области медицине, стоматологије и фармације. У циљу хармонизације високог образовања у систему одбране и његовог усклађивања са високим образовањем у Републици Србији, Министарство одбране покренуло је иницијативу за акредитацију студијских војно-образовних програма и формирање Универзитета одбране. Након акредитације интегрисаних академских студија медицине и добијања дозволе за рад 20. маја 2009. године, ВМА је уписала прву класу кадета школске 2009/2010. године. Акредитацијом академских специјалистичких студија и академских доктората из области медицине, ВМА је 2011. године прерасла у Медицински факултет ВМА, као организациону јединицу Универзитета одбране у Београду.
Делатности Медицинског факултета ВМА
Основне делатности Медицинског факултета ВМА су високообразовна и научноистраживачка делатност. Високообразовна делатност обухвата организацију и спровођење студијских програма, као и програме образовања током живота. Студијски програми укључују интегрисане академске студије медицине, шест академских специјализација, три модула докторских академских студија и специјалистичке студије из области медицине. Факултет такође реализује програме усавршавања путем курсева, семинара, радионица, стручних и научних саветовања и других облика образовања.
Научноистраживачка делатност обухвата израду научноистраживачких радова ради развоја науке, унапређивања делатности високог образовања и квалитета наставе, усавршавања научног подмлатка, укључивања кадета и студената у научноистраживачки рад, те стварања материјалних услова за рад и развој Факултета.
Значајна достигнућа
Медицински факултет ВМА је јединствен у земљи и региону по томе што обједињује медицински и војни позив. Факултет примењује савремене приступе и сазнања из области медицинских наука кроз организацију и реализацију школовања у систему одбране. Кроз бројне пројекте, Медицински факултет укључује наставнике и кадете у истраживања, чиме наставља богат научноистраживачки рад ВМА и усмерава афирмацију научног подмлатка. Кадети учествују на конгресима и научним скуповима из области медицинских наука, војне медицине и едукативно-спортских такмичења.
Наставници Факултета остварују богату публикациону делатност, а поједине научне чланке објављују у најпрестижнијим светским часописима. Највећи изазови за ВМА били су оружани сукоби на простору бивше Југославије и НАТО бомбардовање 1999. године, што је додатно афирмисало војну хирургију као грану медицине.
Медицински факултет ВМА, кроз своју богат у историју, од оснивања прве Војно-санитетске школе 1922. године, преко признања високошколског ранга и статуса Медицинског факултета 1960. године, до интеграције у Универзитет одбране 2011. године, представља стуб војне медицинске едукације и науке. Његова улога није само у образовању нових генерација војних лекара, већ и у сталном унапређењу медицинске праксе и научних истраживања која су од значаја за целокупно здравство.
Континуирани напредак и иновације
Медицински факултет ВМА континуирано тежи унапређењу својих образовних и научних капацитета. Кроз сарадњу са домаћим и међународним институцијама, факултет је укључен у бројне истраживачке пројекте и програме размене, чиме се обезбеђује висок ниво образовања и професионалног развоја студената и кадета. Такође, организација стручних скупова, конгреса и семинара омогућава размену знања и искустава са стручњацима из целог света.
Улога током кризних периода
Један од највећих изазова за ВМА представљали су оружани сукоби на простору бивше Југославије и НАТО бомбардовање 1999. године. Током тих кризних периода, ВМА је доказала своју кључну улогу у пружању медицинске помоћи, што је додатно афирмисало значај војне медицине. Искуства стечена у тим периодима била су драгоцена за развој и унапређење војно-медицинске праксе, али и за едукацију нових генерација војних лекара.
Будућност Медицинског факултета ВМА
Гледајући у будућност, Медицински факултет ВМА наставља са својим посвећеним радом на унапређењу образовних програма и научноистраживачких активности. Планови за даљи развој укључују модернизацију наставних метода, унапређење истраживачке инфраструктуре и јачање међународне сарадње. Посебна пажња посвећује се имплементацији нових технологија у медицинску едукацију и праксу, као и унапређењу симулационих центара за обуку кадета.
Значај за друштво и здравство
Као јединствена институција која обједињује медицински и војни позив, Медицински факултет ВМА има значајну улогу не само у систему одбране, већ и у ширем друштвеном и здравственом контексту. Образовањем стручних и високо квалификованих кадрова, факултет доприноси унапређењу целокупног здравственог система. Његова научноистраживачка делатност има далекосежне последице на развој медицинске науке, чиме се обезбеђује боља здравствена заштита за све грађане.
Закључак
Медицински факултет ВМА, са својом богатом историјом, посвећеним наставним кадром и значајним доприносом медицинској науци, представља темељ војне и цивилне медицинске едукације у Србији. Његова улога у образовању, истраживању и пружању медицинске помоћи неопходна је за одржавање високих стандарда у здравственом систему. Кроз стални развој и унапређење, Медицински факултет ВМА остаје предводник у области медицинског образовања и истраживања, настављајући традицију изврсности и посвећености која га чини једном од најважнијих институција на овим просторима.