24.09.2013

Standard 6: Kvalitet naučnoistraživačkog, umetničkog i stručnog rada



а) Опис стања, анализа и процена стандарда 6

У складу са чланом 7. Статута, Факултет остварује јединство образовног, научноистраживачког и стручног рада.
У протеклом периоду Војномедицинска академија је обављала научно-истраживачку делатност и бирала истраживаче на основу Закона о војним школама и војним научноистраживачким установама („Службени лист СРЈ“, бр. 80/94, 85/94, 74/99, „Службени лист СЦГ“, бр. 44/05). Дана 12. марта 2013. године Медицински факултет Војномедицинске академије Универзитета одбране у Београду је акредитован као научноистраживачка организација, што омогућује обављање научноистраживачке делатности у складу са Законом о научноистраживачкој делатности („Службени гласник РС“, бр. 110/05, 50/06 - испр. и 18/10) укључујући и избор лица у научна звања.
Факултет остварује јединство образовног и научноистраживачког рада кроз научноистраживачке пројекте које финансира Министарство одбране, а акредитацијом Факултета као НИО отвара се могућност за апликацију и за пројекте које финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја. За сада су поједини наставници укључени као руководиоци или сарадници на пројектима Министарства просвете, науке и технолошког развоја, као и међународним пројекатима. Тренутно се преко Министарства одбране реализује 25 научноистраживачких пројеката, а укупан буџет намењен за научноистраживачку делатност Факултета износи пет милиона динара на годишњем нивоу. У 2012.г. Факултете је преко Универзитета одбране у Београду учесник и једног међународног ТЕМПУС пројекта.
Факултет на основу својих дугорочних циљева у области научноистраживачког рада непрекидно ради на обезбеђивању услова и подстицању наставника и сарадника за ову делатност кроз реализацију различитих врста пројеката и континуирано прати и проверава резултате научноистраживачког рада. Факултет спроводи континуирану активност у циљу побољшања услова и опремљености лабораторија у оквиру института Војномедицинске академије за научноистраживачки рад и пружања подршке наставницима и сарадницима да повећају број публикација у реномираним часописима са SCI индексацијом. Број публикованих радова у целости у међународним часописима за претходни петогодишњи период (2007-2012) укупно је 475.
У 2012. години укупно је публиковано 94 рада у целости, објављене су две монографије међународног значаја, две монографије националног значаја, пет поглавља у тематским зборницима међународног значаја, 36 радова у рецензираним часописима категорија М21, М22 и М23 (oд тога 13 у категорији М21). Из научноистраживачких пројеката у 2012. години су произашла два докторска, један мастер рад (одбрањени на Биолошком факултету Универзитета Београд) и један специјалистички рад (одбрањен на ВМА).
Основни проблем у реализацији НИ пројеката је ограничено финансирање које је испод стандарда које одобрава Министарство науке, просвете и технолошког развоја. Такође овом проблему додатно допириноси немогућност адекватног утрошка намењених средстава, између осталог и због компликованости тендерске процедуре у оквиру система МО и ВС. Овај проблем се делимично компензује избором пројеката који не захтевају додатно финансирање у смислу набавке потрошног материјала и реагенаса јер се заснивају на клиничким истраживањима и резултатима који се користе из редовне дијагностичке делатности.
Приликом избора наставника у звања води се рачуна подједнако о њиховим достигнућима у науци и настави. Факултет примењује у избору наставника и сарадника строжије критеријуме у односу на препоруке Националног савета за високо образовање и настоји да у наредном периоду они буду идентични критеријумима за избор наставника на Медицинском факултету Универзитета у Београду.
Факултет подржава сталну професионалну, истраживачку и стручну делатност наставника, сарадника и кадета која је од општег интереса. Такође, Факултет обезбеђује простор, опрему и друге материјалне услове за научно-образовни и научноистраживачки рад наставника и сарадника. Факултет развија информационе системе, врши набавку уџбеника, часописа и друге научне и стручне литературе за потребе научноистраживачког рада. Као документи који доказују да се пружа подршка наставницима и сарадницима у обављању научноистраживачког рада на основу Правилника о научно-истраживачком раду, заснованог на Статуту Факултета односно Статуту Универзитета одбране у Београду.
Факултет је почетком 2013.г. уписао прву генерацију студената докторских студија обзиром да су правне процедуре око акредитације Факултета као НИО и добијања Дозволе за рад Факултета значајно дуже трајале у односу на предвиђања

б) Процена испуњености стандарда 6 ( SWOT анализа)

S- Предности
  1. Опредељење Факултета да подстиче и помаже запосленима у реализацији истраживачких пројекта у земљи и иностранству +
  2. Спремност већине наставника и сарадника да унапреде квалитет научно-истраживачког рада и повећају број публикација у реномираним часописима са СЦИ индексацијом +
  3. Добро опремљене лабораторије за научноистраживачки рад и компетентност истраживача за бављење НИР-ом +++
  4. Наставно особље се бира на основу научних и педагошких компетенција ++
  5. Часопсис „Војносанитетски преглед“ се налази на СЦИ листи +++
W- Слабости
  1. Недовољна буџетска средства за истраживања пре свега за набавку новије опреме и потрошног материјала из увоза +++
  2. Компликоване и дуготрајне процедуре за набавку опреме и потрошног материјала за истраживање чак и када су средства обезбеђена +++
  3. Недовољно схватање појединих наставника да је за избор у звања осим вредновања педагошког рада подједнако значајан и допринос у научно-истраживачком раду ++
O- Могућности
  1. Успоставити на Факултету категорију награђивања за постигнуте значајне резултате у научноистраживачком раду у земљи и иностранству +++
  2. Могућност да наставници и лица са научно-истраживачким звањима конкуришу за пројекте код Министарства за просвету, науку и технолошки развој +++
  3. Стимулација апликације за европске пројекте (ФП 7, ИПА, ТЕМПУС и други) +++
  4. Могућност за укључивање студената докторских студија у научно-истраживачки рад још на првој години студија ++
  5. Веће укључивање резултата истраживања у наставни процес ++
T- Опасности
  1. Све строжији услови за финансирање пројеката и истраживача +
  2. Економска криза која успорава развој друштва у смислу коришћења капацитета истраживача за допринос развој привреде и друштва у целини ++
  3. Опасност да без унапређења инфраструктуре није могуће унапређење научно-истраживачког рада +

ц) Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 6
  • Као приоритетну меру за унапређење квалитета стандарда 6 треба пре свега решити системски начин финансирања пројеката у Министарству одбране у сарадњи са Универзитетом одбране у Београду, који у садашњим условима даје веома оскудне резултате.
  • Осим издвајања више средстава за финансирање пројеката Факултета стварати и боље системе за избор пројеката и контролу њиховог спровођења.
  • Посебно стимулисати пројекте који су од примарног војно-медицинског значаја.
  • Утицати да се део средстава који се обезбеђују кроз клиничке студије и друге видове услужних делатности са фармацеутским компанијама преусмерава у фонд за научно-истраживачки рад.
  • Добијањем акредитације Факултета као НИО отварају се могућности конкурисања за средства код Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и у том смилу неопходно је подстицање да се најквалитетнији пројекти Факултета финансирају из средстава која су доступна свим истраживачима у земљи укључујући и активно учешће у различитим међународним пројектима. У том контексту, заједно са Универзитетом одбране тежити на већем укључењу у IPA, TEMPUS, COST, HORIZONT 20, NATO и друге пројекте.
  • Све више, кроз међусобне уговоре и споразуме о сарадњи, сарађивати са домаћим и међународним научним и образовним институцијама у области заједничких научно-истраживачких пројеката.
  • Неопходно је упућивање, пре свега млеђег истраживачког кадра, у међународне научне институције ради унапређења методологије научног истраживања.
  • Неопходно је спроводити континуирано добру праксу да се кадети још у току интегрисаних академских студија медицине укључују, кроз предмете Научни метод, Научно мишљење и изражавање и Медицина заснована на доказима, у научно-истраживачке пројекте Факултета што им омогућава да резултате истраживања приказују на домаћим и међународним научним и стручним скуповима.
  • У сарадњи са Универзитетом одбране операционализовати рад Центра за развој научно-истраживачког подмлатка у циљу увођења кадета у научно-истраживачки рад и унапређења науке на Факултету и Универзитету.
  • Курикулуме докторских студија прилагођавати тако да студенти још на првој години студија буду активно укључени у практичан истраживачки рад у лабораторијама.
  • Неопходно је кроз системску стимулацију научно-истраживачког рада повећати број истраживача са научним звањима и активно их укључивати у све програме докторских академских студија.
  • Сталним мерама анализе и вредновања научно-истраживачког рада и истицања његовог значаја за углед Факултета и Универзитета одбране повећавати квалитет и квантитет научних публикација, посебно у часописима на СЦИ листи.
  • Тежити да се квалитет публикација у Војносанитетском прегледу све више повећава а тиме и импакт фактор часописа.

д) Показатељи и прилози за стандард 6